Model Number : AT91M55800A-33AU
Place of Origin : Original
MOQ : 10pcs
Payment Terms : L/C, T/T, Western Union, MoneyGram,Panply
Supply Ability : 30000pcs/days
Delivery Time : 1-3 Working Days
Packaging Details : Standard packaging
Describetion/Pack : ARM Microcontrollers - MCU LQFP IND TEMP
Shipping by : China Post/DHL/FEDEX/UPS/TNT/DPEX/KAS
Description : IC
Lead time : 1-3 Working Days
ROHS : yes
Warranty : 360days
Type : Intergrated Circuit
AT91M55800A-33AU ARM Microprocessors MCU Chips Integrated Circuits IC
PRODUCT DESCRIPTION
PRODUCT PROPERTIES
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Category: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Series: | AT91M55800A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Package / Case: | LQFP-176 |
| Core: | ARM7TDMI |
| Program Memory Size: | 0 B |
| Data Bus Width: | 32 bit/16 bit |
| ADC Resolution: | 10 bit |
| Maximum Clock Frequency: | 33 MHz |
| Number of I/Os: | 58 I/O |
| Data RAM Size: | 8 kB |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
| Packaging: | Tray |
| Analog Supply Voltage: | 3.3 V |
| Brand: | Microchip Technology / Atmel |
| DAC Resolution: | 10 bit |
| Data RAM Type: | SRAM |
| Height: | 1.4 mm |
| I/O Voltage: | 3.3 V |
| Interface Type: | EBI, SPI, USART |
| Length: | 24 mm |
| Moisture Sensitive: | Yes |
| Number of ADC Channels: | 8 Channel |
| Number of Timers/Counters: | 6 Timer |
| Processor Series: | AT91Mx |
| Product: | MCU |
| Product Type: | ARM Microcontrollers - MCU |
| Program Memory Type: | ROMLess |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Width: | 24 mm |